OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Duchovia miestami ani nie takých dávnych popravísk a mučiarní z Knoxvillu v Tennessee sa do dejín brutálneho death metalu nezmazateľne a významne zapísali v rokoch 1998 – 2008 a potom sa odmlčali. Veruže mi bolo smutno. Našťastie po siedmich rokoch začali znovu javiť známky života. Okolo hlavného popravčieho Jamieho Baileyho sa vystriedalo niekoľko ľudí, situáciu skomplikovalo aj to, že s bubeníkom z Holandska sa dá hrať len dovtedy, kým mikroskopický kentus neodstaví cestovanie a treba mať radšej celý ansámbel z domova, ale od 31. augusta je na svete nové EP a konštatujem, že „je to tam!“ a má to jedinú chybu – je toho zatiaľ málo.
BRODEQUIN do obalu, na ktorom je Dürerov drevorez Desaťtisíc mučeníkov, zabalili len dve skladby, „VII Nails“ a „Tenaillment“, dokopy majú päť minút a nejaké drobné a vznikli v zostave Mike Bailey (gitary), Jamie Bailey (basgitara, vokál) a Brennan Shackleford (bicie). Sedemnásť rokov od posledného albumu „Methods Of Execution“ pokračujú vo svojom neľútostnom a neľudskom ponurom brutálnom death metale s atmosférou neodvratného a krutého konca, sú zhudobneným obrazom surovej popravy, kde nie je miesto pre emócie, s výnimkou desu v očiach odsúdenca, ktorému v hlave búši krv v rytme bicích na nahrávke a so svetom sa lúči prerývaným revom ako výrazom bolesti a utrpenia.
BRODEQUIN nerobia ani ten najmenší krok v ústrety poslucháčovi zvyknutému na svoj produkčne „pekný“ a technicky vyčačkaný kov smrti súčasnosti. Naďalej sú o bezohľadnom priamočiarom náklepe, nad ktorým gitara maľuje zhubné a dramatické riffy a basa dodáva hutnosť balvana drviaceho chrbát a hrudník salemského „bosoráka“. Hlboký vokál raz hrozivo ťahavým, inokedy dôrazne deklamujúcim tónom prináša príbehy z reálneho sveta ľudského talentu na vymýšľanie krvavého i perverzne rafinovaného zúčtovania s odsúdencami. V pomalších pasážach nenájdete útechu, nie, tam činely dokresľujú moment, kedy puknutý zvon odprevádza nešťastníka na nejaký desom opradený pahorok za hradbami a predmestiami. Nikto nehrá ako oni, hoci niekoľko kapiel vie „hudobne kresliť“ podobne desivo. Je tu všetko, kvôli čomu slabšie kusy BDM – a BRODEQUIN zvlášť – zle znášajú. A to je dobre, hoci treba pripustiť, že na novom EP je zvuk predsa len o čosi „ľudskejší“ a vokál „zrozumiteľnejší“. Stále je to najvyššia úroveň deathmetalového extrémizmu a ak týmto dvom skladbám pribudne zo desať ďalších, tuším, kto pravdepodobne pre mňa nahrá deathmetalový album príslušného roku.
Perpetuation of Suffering (EP) (2021)
Harbinger of Woe (2017)
Methods Of Execution (2004)
Prelude To Execution (EP) (2003)
Created To Kill (split) (2002)
Festival Of Death (2001)
Instruments Of Torture (2000)
Demo (1999)
Vydáno: 2021
Vydavatel: Unmatched Brutality Records
Stopáž: 5:23
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.